• Birlikte Markanızı yeniden harika hale getirelim.
  • EN TR
  • Proje Başlat
6.4.2023

C++ ve Python'ı Kıyasladık

Günümüzde birçok yazılım dili mevcut. C++ ve Python yazılım dilleri ise diğerlerinin arasından sıyrılan en popüler yazılım dilleri. Bir yazılım dilinin kıyaslanabilmesi ve daha iyi olduğunu anlayabilmek için bazı alanlarda kıyaslanması gereklidir. Enerji tüketimi, kullanım alanı ve donanımlardaki çalışma hızları da kıyaslama konularından bazılarıdır.

Günümüzde birçok yazılım dili mevcut. C++ ve Python yazılım dilleri ise diğerlerinin arasından sıyrılan en popüler yazılım dilleri. Bir yazılım dilinin kıyaslanabilmesi ve daha iyi olduğunu anlayabilmek için bazı alanlarda kıyaslanması gereklidir. Enerji tüketimi, kullanım alanı ve donanımlardaki çalışma hızları da kıyaslama konularından bazılarıdır.

C++ ve Python yazılım dilllerini incelediğimizde, C++ yazılım dili Python'a göre daha eski ve makine diline daha yakın bir programlama dilidir. Peki makine dili neyi ifade eder, önemli midir?

Bugün kullandığımız tüm elektronik sistemlerin bir beyni bulunur. Bu beyne işlemci diyebiliriz. Makine dili, beyin olarak adlandırdığımız işlemcileri verilen komutlar doğrultusunda çalıştırmamıza olanak sağlar. Verilen komutların uygulanabilmesi de kullandığımız programlama dilleri ile sağlanır. Yani bizler yazdığımız kodlarla aslında işlemciye komutlar göndermekteyiz.

 

Yeni başlayanlar için Python daha iyi ve daha kolay öğreniliyor.

C++ ve Python yazılım dillerini kıyasladığımızda ikisinde de birçok alanda uygulamalar geliştirilebilir. Özellikle eğer yeni başladıysanız ve bu iki dil arasında gidip geliyorsanız, şüphesiz Python yazılım dilini öğrenmeniz daha iyi olacaktır. Bu sebeple, Python 1-0 öne geçti diyebiliriz.

Python yazılım dili, kullanımı kolay ve yazımı basittir. Bugün görüntü işleme, yapay zeka, oyun geliştirme, arayüz oluşturma ve veri bilimi gibi konularda sıkça kullanılıyor.

 

C++ yazılım dili, Python yazılım diline göre daha az enerji tüketiyor.

Yapılan bilimsel araştırmalarda, Python yazılım dilinin C++ yazılım diline göre 59 kat daha fazla enerji tükettiği anlaşıldı. Özellikle veri barındıran büyük sunucu merkezleri ve elektronik kartları kodlayan şirketler C++ yazılım dilini kullanıyor. Çünkü enerji verimliliği C++ yazılım dilinde daha fazla. Bu da durumu 1-1 yaparak eşitler.

C++ yazılım dili, makine diline yakın ve birçok alanda kodlar oluşturmamıza olanak sağlayan bir yazılım dilidir. Python'da bahsettiğimiz geliştirme alanları C++ yazılım dilinde de mevcut.

 

Python yazılım dili oluşturulurken, temelinde C programlama dili kullanıldı. Bu durumda bellek yönetimini ele almamız gerekir.

Maalesef Python yazılım dili için diğer bir acı gerçek ise Python yazılım dilinin yapısında C programlama dilinin bulunması. Özel olarak oluşturulan bir programlama dili olmadığı için de bellek(RAM) yönetimi de oldukça zor. 

Bellek yönetimi, yazılım dillerinde oluşturduğumuz değişken yapısını hafıza da tutmamıza ve gerektiğinde bırakmamıza olanak sağlar. Aksi durumda bellek(RAM) sızıntısına sebebiyet verir. Bu durumda, oluşturulan yazılımın ve bilgisayarın belleğinde hafıza problemi yaşanır.

Açıklamasını yapalım: Bir çöp kamyonunu düşünelim. Bu çöp kamyonu, evinizdeki çöp kovasından her gün 1 tane çöpü eksik alsın. Zamanla eviniz ve çevresinde oluşabilecek kokuyu şimdiden hissettiniz değil mi? Bu sebeple, bellek yönetimi de sistem ve yazılımlar için oldukça önemlidir. C++ yazılım dili bizden bir puan daha aldı. C++ yazılım dili 2, Python ise şu anki durumda 1 puan.

 

Günümüzde oynadığımız çoğu oyunun altyapısı C++ yazılım diliyle oluşturuluyor.

Genel olarak baktığımızda her iki yazılım dili de oyun yapımına uygundur. Şunu diyebiliriz ki Python ile yapacağınız oyunu daha hızlı kodlayabilirsiniz. Peki verimlilik ve performans açısından da Python iyi mi? Açıkçası C++ yazılım dilinin yanına dahi yaklaşamaz.

C++ yazılım diliyle 3 boyutlu ve yüksek grafikli oyunlar yapılabilir. Örneğin geçtiğimiz günlerde çıkan Counter Strike 2'nin ilk oyunu C++ yazılım dili ile yapıldı. Bu da C++ yazılım dilini 3, Python'u ise 1 puan yapar.

Python'da kullanılan çoğu kütüphanenin temeli C ve C++ yazılım diliyle oluşturuldu. Derleme konusunda ise oldukça yavaş.

Genel olarak bir program yazıp derlediğimizde oluşturduğumuz kod yapısı makine diline çevrilir ve program çalıştırılır. Python yazılım dilinde de bu işlemler aracılardan dolayı yavaş gerçekleşir. Normal durumda C++ yazılım dili ile bir kodu derlediğimiz zaman, kod direkt makine çevrilir ve sonuca ulaşırız.

Python ise kodları derlediğimizde önce altyapısında kullanılan dile, daha sonra ise işlemcinin anlayabileceği dile çevrilir. Bu da derleme süresini uzatır. Bu sebeple C++ yazılım dili 4, Python ise halen 1 puan.

5 farklı kıyaslamanın kazananı C++ yazılım dili oldu.

Referans : webtekno.com

Markanızdan en iyi şekilde yararlanmak ister misiniz?

Sizi ve Hedeflerinizi yakından tanımak isteriz! Hedeflerinizi gerçekleştirmek için birlikte akıllı bir strateji, tasarım ve teknoloji kombinasyonunu belirleyebiliriz.

Yukarı Kaydır